Pozdrav, danas pričamo o temi koja se tiče svih nas koji volimo znati kako naše tijelo funkcionira, pogotovo kada je u pitanju dijabetes. Razgovarajmo o mikrocirkulaciji i zašto je ona važna za dijabetičare.

kontrola šećera u krvi

kontrola šećera u krvi

Što je mikrocirkulacija?

Mikrocirkulacija je dio krvožilnog sustava koji se bavi protokom krvi kroz najmanje krvne žile – kapilare, venule i arteriole. Ove sićušne arterije igraju ključnu ulogu jer osiguravaju dopremu kisika i hranjivih tvari do krajnje periferije, u ovom slučaju do tkiva u našim stopalima. No kod dijabetičara, ovaj proces može biti značajno otežan.

Mikrocirkulacija, odnosno protok krvi kroz najmanje krvne žile (kapilare), značajno strada kod dijabetičara zbog kombinacije metaboličkih i vaskularnih promjena uzrokovanih dijabetesom. Glavni razlozi su:

Visoke razine šećera u krvi (hiperglikemija)

  • Glikacija proteina i lipida: Dugotrajno povišene razine glukoze dovode do stvaranja naprednih glikacijskih krajnjih produkata (AGEs). Ovi spojevi oštećuju strukturu krvnih žila i smanjuju njihovu elastičnost.
  • Oksidativni stres: Hiperglikemija povećava proizvodnju slobodnih radikala, što dodatno oštećuje endotel (unutarnji sloj krvnih žila).

Oštećenje endotela krvnih žila

  •  Endotelne stanice igraju ključnu ulogu u regulaciji protoka krvi. Kod dijabetičara dolazi do:
  • Disfunkcije endotela: Oslabljena proizvodnja dušikovog oksida (NO), što smanjuje sposobnost krvnih žila da se šire i održavaju zdrav protok krvi.
  • Upale: Kronična upala doprinosi oticanju i zadebljanju stijenki krvnih žila.

Promjene u krvi i cirkulaciji

Povećana viskoznost krvi: Dijabetičari često imaju povećanu viskoznost krvi zbog povišenih razina glukoze, masti i abnormalnosti u crvenim krvnim zrncima. To otežava protok kroz male krvne žile.

  • Agregacija trombocita: Krvne pločice imaju tendenciju lakše se nakupljati i stvarati mikro-ugruške, što ometa cirkulaciju.

Zadebljanje bazalne membrane kapilara

  • Dugotrajna hiperglikemija uzrokuje zadebljanje bazalne membrane kapilara, što smanjuje sposobnost izmjene kisika, hranjivih tvari i otpadnih tvari između krvi i tkiva.

Periferna neuropatija

  • Dijabetes često uzrokuje oštećenje perifernih živaca, što dodatno utječe na regulaciju mikrocirkulacije, smanjujući osjetljivost krvnih žila na promjene u potrebama tkiva.

Specifične komplikacije mikrocirkulacije kod dijabetesa

  • Dijabetička retinopatija: Oštećenje mikrocirkulacije u mrežnici oka.
  • Dijabetička nefropatija: Oštećenje mikrocirkulacije u bubrezima.
  • Dijabetička stopala: Kombinacija loše mikrocirkulacije i neuropatije često dovodi do ulceracija i infekcija.

Oštećenje mikrocirkulacije kod dijabetičara posljedica je složenih interakcija između kronične hiperglikemije, oksidativnog stresa, upale i vaskularnih promjena. Ovo naglašava važnost dobre kontrole šećera u krvi i zdravih životnih navika kako bi se spriječile ili odgodile komplikacije povezane s dijabetesom.

Veza između dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti

Jedan od razloga zašto je mikrocirkulacija bitna tema za dijabetičare jest povećani rizik od kardiovaskularnih bolesti. Zato je važno rano otkrivanje dijabetesa i kontrola bolesti. Godina može značiti puno u prevenciji oštećenja. Kada se krvne žile suze zbog plakova, dolazi do povišenja krvnog tlaka, a time i rizika od bolesti srca i začepljenja arterija. Srce mora raditi jače kako bi pumpalo krv kroz sužene žile, što opterećuje cijeli kardiovaskularni sustav. Također, postoji opasnost i za moždani udar.

Kako plakovi utječu na krvne žile?

Plakovi su masne naslage koje se nakupljaju unutar arterija i to nazivamo ateroskleroza, a kada govorimo o dijabetičarima, te naslage mogu biti posebno problematične. Tijelo se pokušava nositi s viškom šećera u krvi, a taj proces često uzrokuje oštećenje unutarnje strane arterija. Ovo oštećenje postaje savršeno mjesto za taloženje plaka. Simptomi su grčevi u listu za vrijeme hodanja. 

Ateroskleroza

Grčevi u listu noge su simptomi ateroskleroze

Kako smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti?

Da biste smanjili rizik od bolesti srca i omogućili bolje funkcioniranje mikrocirkulacije, važno je poduzeti određene korake. Evo nekoliko savjeta:

  1. Zdravi načini života: Pravilna prehrana i redovito vježbanje dokazano smanjuju rizik od nakupljanja plaka i poboljšavaju cirkulaciju. Hrana koja osigurava stabilan šećer u krvi i sadrži dovoljno nutrijenata za funkcioniranje organizma.
  2. Kontrola šećera u krvi: Redovita provjera razine šećera u krvi pomaže spriječiti daljnja oštećenja krvnih žila.
  3. Redovite kontrole: Posjete liječnicima opće prakse i specijalistima (kao što su kardiolozi) mogu predvidjeti ili prevenirati rane znakove krvožilnih problema.
  4. Pušenje: Pušenje negativno utječe na mikrocirkulaciju sužavanjem krvnih žila, smanjenjem protoka krvi i smanjenjem kapilarne gustoće. Ova oštećenja mogu dovesti do smanjene opskrbe tkiva kisikom i hranjivim tvarima, što rezultira oštećenjem tkiva i sporijim zacjeljivanjem rana.

Utjecaj transkutane oksimetrije na mikrocirkulaciju

Transkutana oksimetrija ili tcpO2 je postupak koji omogućuje praćenje razine kisika u tkivima tijela čovjeka. Kod dijabetičara, transkutana oksimetrija može igrati važnu ulogu u praćenju mikrocirkulacije jer pomaže utvrditi koliko učinkovito tkiva primaju kisik kroz oštećene ili sužene krvne žile. Važno je, kao i svaki problem, uočiti problem mikrocirkulacije što prije, a posebno kod dijabetičara. Tcpo2 je neinvazivna, brza i bezbolna pretraga koja nam daje uvid u to koliko male žilice dobro ili ispravno rade, tj. koliko isporučuju kisika u tkivo.

Tcpo2 Perimed

Zaključak

Mikrocirkulacija je tihi heroj našeg krvožilnog sustava, a kod dijabetičara može biti pod dodatnim stresom zbog nakupljanja plaka i problema s regulacijom šećera u krvi. Srećom, promjene u načinu života, poput zdrave prehrane i redovite tjelesne aktivnosti, mogu pomoći poboljšati cirkulaciju i smanjiti rizik od bolesti srca. Redovito praćenje putem metoda kao što je transkutana oksimetrija može dodatno osigurati optimalno zdravlje vašeg krvožilnog sustava. Pazite na svoje zdravlje jer vaše srce zaslužuje svu ljubav koju mu možete dati!

Nema proizvoda u košarici!
0